Suured soojuspumbad tööstuslike rakenduste jaoks
Nõustamise tellimineÜlevaade teemadest
Keskkonnaenergia on arenenud ja kulutasuv alternatiiv fossiilkütustele. See on tasuta kättesaadav ja pakub sõltumatust naftast ja gaasist. Soojuspump kasutab loodusenergiat eriti tõhusalt ja keskkonnasõbralikult. Viessmann ei paku selles valdkonnas lahendusi mitte ainult ühe- ja kahepereelamute jaoks. Suurte soojuspumpade abil varustatakse ka suurema võimsusega kinnisvara tööstuslikele rakendustele, äriettevõtetele, kohalikele omavalitsustele ja suurtele elamutele. See toimub usaldusväärselt ja tõhusalt nii soojuse kui ka külma puhul.
Märkus kasutatud külmaainete kohta
Soojuspumbad vajavad külmaaineid: Tänapäeva soojuspumbad sisaldavad enamasti fluoritud kasvuhoonegaase (F-gaasid). Need on kas kliimale kahjulikud (nn HFC-d) või saastavad keskkonda veereostuse kaudu (nn HFO-d). Jätkusuutlikuks alternatiiviks on looduslikud külmaained (näiteks propaan/R290). Per- ja polüfluoritud kemikaale (PFAS) käsitlevas aruandes nimetati soojuspumpades kasutatavaid külmaaineid "mürgisteks", kuid see kehtib ainult HFO-de kohta. Looduslikud klorofluorosüsivesinikud, sealhulgas R290 ja HFC-d, ei ole mürgised. Viessmann läheb tulevikus kõikides soojuspumpades üle looduslikele külmaainetele (R290). Praegu kasutame endiselt HFC-d R32, R410A, R407C. Kaks HFO-soojavee soojuspumpa vahetatakse välja aastaks 2024. Suurte HFO-soojuspumpade ümberehitamine toimub järk-järgult järgmiste aastate jooksul.
Saksamaa ja EL karmistavad külmaaineid käsitlevaid eeskirju, et suurendada kliima- ja keskkonnakaitset. Viessmann toetab aktiivselt kiirendatud otsest üleminekut looduslike külmaainete kasutamisele ilma "kõrvalepõiketa" HFO-de kaudu. Ambitsioonikas uus määrus ei ole soojuspumpade eesmärkide "piduriks" (nagu paljud keemia- või kliimaseadmete tööstuse esindajad sageli väidavad): see loob õiguskindluse soojuspumpadesse investeeritud miljardite jaoks ja toetab kiiret kasutuselevõttu.
Me toetame BEG rahastamist Saksamaal koos looduslikke külmaaineid käsitlevate stiimulitega:
- Alates 01.01.2023: täiendav toetuspreemia 5% looduslike külmaaineid kasutavate soojuspumpade puhul.
- 01.01.2028: põhimõtteliselt on toetuskõlblikud ainult looduslike külmaainetega soojuspumbad.
Kütmine geotermilise energia, põhjavee, jää ja heitsoojuse abil
Suured Viessmanni soojuspumbad on projekteeritud väga tõhusaks tööks. Need saavutavad ja ületavad seejuures rangeid Euroopa standardeid. Lisaks sellele iseloomustab neid kompaktne ehitus ning vähese müra ja vibratsiooniga konstruktsioon. Sõltuvalt mudelist saab suuri soojuspumpasid laiendada ja seega kiiresti ja lihtsalt kohandada mis tahes kütte- ja jahutusvajadusele. Soojusallikateks võivad olla erinevate allikate, maapinna ja ka põhjavee heitsoojus. Alternatiivselt võib soojuse tootmiseks kasutada jääsalvesti energiat.
Kütmine geotermilise energiaga
Maa on tohutu energiavaru, mis on inimestele tasuta kättesaadav. Soolvesi-vesi soojuspumba abil saab seda energiat muundada kütteenergiaks või tarbevee soojendamiseks, ilma et oleks vaja põletada fossiilseid kütuseid. Standardsete suurte soojuspumpade võimsus ulatub 27 kuni 240 kW nimiküttetoodanguni ja seda saab tänu kaskaadifunktsioonile suurendada kuni 1200 kW toodanguni.
Sõltuvalt vajadustest saavutavad Viessmanni suured soojuspumbad kuni 73-kraadise temperatuuriga pealevoolutemperatuuri. See vastab enamikule elamu- ja ärihoonete nõuetele ning hügieeninõuetele tarbevee soojendamisel. Geotermilise energiaga kütmise kohta leiate rohkem teavet ka jaotisest " Soolvesi-vesi soojuspumbad".
Kütmine jääga
Viessmanni jääsalvestisüsteemiga on nüüd saadaval täiendav atraktiivne soojusallikas soolvesi-vesi soojuspumpade jaoks. Maapinnas asuvad salvestusmahutid ja päikesesüsteemi õhuabsorberid on kuluefektiivne alternatiiv geotermilistele sondidele ja geotermilistele kollektoritele, mille kasutamiseks ei ole vaja mingeid lubasid. Soojusallikatena kasutatakse samaaegselt välisõhku, heitsoojust, päikesepaistet ja maapinda. Lihtsustatult öeldes koosneb jääsalvestisüsteem veega täidetud tsisternist, millesse on paigaldatud mitu suurt toruspiraali. Läbi nende spiraalide ringleb külmakindel soolvesi, mis annab vees sisalduva soojuse üle suurele soojuspumbale.
Tsistern on paigaldatud maapinda ja kasutab seetõttu maa soojust, et soojendada korduvalt sees olevat vett. See on vajalik, sest soojuspump võtab veest regulaarselt soojust välja. Jääsalvesti eripära on kristalliseerumissoojuse kasutamine. See tekib siis, kui vesi tsisternis muudab oma füüsikalist olekut ja jäätub. Lisaks geotermilisele soojusele saab jääsalvestit sulatada ka päikeseabsorberite abil. Selle protsessi toimimisest saate üksikasjalikumalt teada jaotises Jääsalvesti.
Kütmine põhjaveega
Lisaks maapinnale pakub teatud sügavusest kõrgemal asuv põhjavesi ka aastaringselt püsivalt suurt soojust, mida saab kasutada keskkütte varukütteks või tarbevee soojendamiseks. Vaatamata oma kompaktsetele mõõtmetele on suured soojuspumbad võimsad alates paigaldamisest. Kui kütte- ja jahutusvajadus suureneb, tagab kuni 1450 kW nimiküttetoodanguga kaskaadikontuur usaldusväärselt vajaliku soojuse ka tippkoormuse ajal. Seadmed on standardiseeritud, mis võimaldab kiiret ja põhjalikku projekteerimist ning läbipaistvat kuluarvestust.
Kütmine heitsoojusega
Järgnev video näitab, kuidas toimib heitevaba soojusvarustus suurte soojuspumpadega, kasutades heitsoojust.