Päikesesoojussüsteem - tõhus ja taskukohane küte
Päikesesoojussüsteemi abil saate kasutada tasuta päikeseenergiat ja vähendada oma igakuiseid energiakulusid. Lisaks sellele näitate päikesesoojussüsteemi paigaldamisega oma pühendumust keskkonnakaitsele, vähendades jätkusuutlikult CO₂-heidet. Sellesse päikesesoojussüsteemi investeerimine aitab ka suurendada teie kinnisvara väärtust.
Viessmanni tehnoloogiaga saate oma süsteemi tulevikukindlaks muuta nii elamute, ärihoonete kui ka kohalike omavalitsuste hoonete puhul ning toetuda kõigi süsteemi komponentide optimaalsele koostoimele. Tänu enam kui 40-aastasele kogemusele päikesesoojussüsteemide arendamisel ja valmistamisel võite loota meie kõrgele kvaliteedile ja tehnilisele pädevusele. Päikesesoojusenergia on ka ideaalne võimalus küttesüsteemi täiendamiseks. Kõik Viessmanni süsteemid on kavandatud koos päikesesüsteemiga, nii et pole vahet, kas valite uue kondensaatkatla õli- või gaasikütte, puukütte või soojuspumba.
Mis on päikesesoojussüsteem?
Päikesesoojussüsteem on sisuliselt süsteem, mida saab kasutada tarbevee soojendamiseks ja keskkütte varukütteks. Päikeseenergia on tasuta, nii et te ei säästa mitte ainult fossiilset energiat. Samuti näete, et teie investeering päikesesoojussüsteemi tasub end mõne aastaga ära. Lõppude lõpuks ei ole energiaallikaga seotud kulusid.
Päikesesoojussüsteemi ehitus
Päikeseenergia kasutamiseks on vaja kollektoreid, mis püüavad päikesekiirguse kinni. Viessmann Vitosol on selleks välja töötanud toru- ja lamekollektorid. Need kollektorid neelavad päikesekiirguse ja muudavad selle kasutatavaks soojuseks. Lisaks kollektoritele koosneb päikesesoojussüsteem absorberist, tsirkulatsioonisüsteemist ja päikesekollektori vedelikust või -keskkonnast. Kui päikesekiired langevad kollektoritele, muundatakse see energia absorberis soojuseks. See pumbatakse esmalt puhversalvestisse või tarbeveesalvestisse ja sealt edasi jaotatakse see ringluse kaudu majapidamises kas küttekontuuri toetuseks või tarbevee soojendamiseks. Soojus transporditakse esmalt antifriisi abil vastavasse salvestusseadmesse. Seejärel jõuab soojus tarbeveesalvestist vastavalt vajadusele sooja veena tarbimispunktidesse, näiteks kraanidesse või duši alla.
Kuidas toimib päikesesoojussüsteem?
Meie ekspert Carsten Kuhlmann selgitab üksikasjalikult, kuidas päikesesoojussüsteem töötab.
Kas päikesesoojusenergia peab alati olema kombineeritud põrandaküttega?
Levinud on väärarusaam, et päikesesoojuse kasutamine keskkütte toetuseks on võimalik ainult koos põrandaküttesüsteemidega. Ka traditsioonilisi radiaatoreid võib kasutada koos päikesesoojussüsteemiga. Keskmine aastane tootlus on vaid veidi madalam ja see tuleneb peamiselt radiaatorite veidi kõrgemast tagasivoolutemperatuurist.
Eristamine vastavalt rakendusvõimalustele
Päikeseenergiat saab kasutada oma vajaduste rahuldamiseks kahel viisil. Üksikasjalikud andmed tarbevee soojendamise ja keskkütte toetamise kohta leiate järgmistest jaotistest.
Selle lahenduse keskmes on bivalentne soojaveesalvesti, näiteks Vitocell 300-B. Piisava päikesekiirguse korral soojendab päikesesoojussüsteemi salvestusaine alumise soojusvaheti kaudu boiler-veesoojendi vett.
Kui temperatuur langeb sooja vee tarbimise tõttu, näiteks vanni või duši jaoks, käivitub vajaduse korral boiler, et pakkuda teise ringluskontuuri kaudu lisakütet. Viessmann Vitosol päikesekollektorite paigaldamine on tänu integreeritud peale- ja tagasivoolutorudele lihtne, mis tagab ka suhteliselt madala investeeringu.
Päikesesoojussüsteemi ja Vitocell-seeria toodete täiendavad kombineerimisvõimalused tagavad samuti suure tarbevee soojendamise mugavuse. Võite kasutada ka Vitocell 100-U/W või Vitocell 100-W bivalentseid boiler-veesoojendeid, kombineeritud salvesteid või küttevee puhversalvesteid, näiteks Vitocell 360-M. Pakume iga vajaduse jaoks sobivat soojaveesalvestit. Kõiki seadmeid saab sujuvalt ühendada päikesesoojussüsteemiga.
Mida peaksite päikesesoojussüsteemi projekteerimisel arvesse võtma?
Ühe- või kahepereelamu päikesesoojussüsteemi projekteerimisel kehtib järgmine rusikareegel: kui kollektori pind on suunatud kagusse ja edelasse, tuleks 100 liitri salvestimahu kohta arvestada 1,5 ruutmeetrit lamekollektorit või 1,0 ruutmeeter torukollektorit. Ebasoodsast suunast või kaldest tingitud jõudluse vähenemist saab kompenseerida veidi suurema kollektori pindalaga. Meie kvalifitseeritud partnerid aitavad teid meelsasti projekteerimisel.
Päikesekollektorites soojendatavat soojuskandjat saab kasutada ka küttevee temperatuuri täiendavaks tõstmiseks. Selleks kasutab soojuskontuur soojusvaheti kaudu päikesekollektorite poolt pidevalt soojendatavas päikesesalvestis olevat vett. Juhtseade kontrollib, kas nõutav ruumitemperatuur on saavutatav. Kui temperatuur on alla seatud väärtuse, käivitub ka katel. Tarbevee soojendamiseks ja keskkütte toetamiseks mõeldud päikesesüsteemide pindala on umbes üks ruutmeeter iga kümne ruutmeetri elamispinna kohta.
Päikesesoojusenergia säästupotentsiaali kasutamine
Üks oluline säästupotentsiaal on tarbevee soojendamine. Meie laiuskraadidel on päikesekollektorid koos soojaveesalvestiga kõige huvitavam alternatiiv katla kasutamisele, eriti suvekuudel. Üksikelamu puhul katab päikeseenergia kuni 60 protsenti tarbevee soojendamiseks vajalikust energiast. Kui kombineerite joogi ja tarbevee soojendamise, säästate aastas umbes 35 protsenti kogu vajaminevast energiast. Isegi üleminekuperioodil võib katel päikesekütte toel sageli välja lülitada.
Säästupotentsiaali illustreerib järgmine tabel:
* Antud väärtused on määratud simulatsioonide abil, eeldades, et Potsdami asukoha jaoks on kasutatud standardseid majapidamisprofiile. Ühepereelamu 4-liikmelise leibkonnaga (olemasoleva gaasikatlaga), 150 ruutmeetrit elamispinda ja gaasitarbimine 2500 kuupmeetrit. Ümardatud tarbimiskulud, kasutades standardväärtusi (EID). Majandusliku efektiivsuse arvutamisel kasutati föderaalse statistikaameti energiahindu. Investeerimiskulud: Viessmanni bruto hinnakirjahind pluss keskmised üleriigilised paigalduskulud (võivad individuaalselt erineda).
Märkus: Meie arvutused on teoreetilised näited, mis põhinevad erinevatel eeldustel ja sõltuvad teatavatest üldtingimustest. Me ei võta vastutust õigsuse ja ülekantavuse eest tegelikele süsteemidele. Tegelikud kulud ja võimalik kokkuhoid võivad erineda ja need tuleb igal üksikjuhul eraldi välja arvutada, lähtudes vastava asukoha eripärast ja sealsetest üldtingimustest.
Üksikasjalik teave võimaliku kokkuhoiu kohta on esitatud meie brošüüris "Moderniseerimiskompass", mis on saadaval siin PDF-vormingus:
Kontrollige nõudeid enne päikesesoojussüsteemi ostmist
Päikesesoojussüsteemi tootlikkus sõltub suuresti kohapealsetest tingimustest. Eriti häid tulemusi saab saavutada lõunapoolsete katuste puhul, mille katusekalle on 30-40 kraadi. Kui katusepind on suunatud itta või läände, võivad majaomanikud oodata kuni 20 protsenti väiksemat tootlikkust sarnase katusekallakuga. Mõnevõrra ebasoodsamat suunda saab kompenseerida suurema kollektoripinnaga. Lisaks katuse suunale ja kaldele on oluline, et katus oleks piisavalt suur ja võimalikult ilma varjuta. Kui naabermajad, puud või mäed heidavad aasta jooksul pikemat aega varju katusepinnale, väheneb päikeseenergia tulemuslikkus. Energiakulude kokkuhoid on väiksem ja selle tulemusel kannatab majanduslik tõhusus.
Kui soovite soetada päikesesoojussüsteemi, siis küsige nõu meie kvalifitseeritud partneritelt. Need eksperdid kontrollivad kohalikke tingimusi ja määravad kiiresti kindlaks parima viisi tehnoloogia paigaldamiseks ja selle integreerimiseks teie küttesüsteemi. Nad võivad ka hoolitseda professionaalse planeerimise eest ja paigaldada päikesesüsteemi nii, et see töötaks usaldusväärselt ja säästlikult pikka aega.
Päikesesoojussüsteemide kvaliteediomadused
Selleks, et päikesesoojussüsteemi ostmine tasuks end ära, peab tehnoloogia toimima pikaajaliselt usaldusväärselt. Oluline kvaliteedimärk, mida tuleks arvesse võtta, on Solar Keymark sertifikaat. See on Euroopa standarditel põhinev päikesesoojuse kvaliteedimärk. See tagab, et päikesesoojusenergia toimib tõhusalt, ning on ka eelduseks praegustele riiklikele toetusprogrammidele.
Viessmanni päikesesoojussüsteemid saavutavad kõrgeid tulemusi seoses jõudluse ja vastupidavusega. Vitosol päikesekollektorid on valmistatud korrosiooni- ja UV-kindlatest materjalidest. Seda tõendavad kõige muljetavaldavamalt kvaliteedikatsed vastavalt EN 12975 testimisstandardile. See kinnitab ühtlasi püsivalt kõrget soojusvõimsust. Patenteeritud ThermProtect temperatuurist sõltuv väljalülitusfunktsioon tagab samuti usaldusväärse kaitse ülekuumenemise eest. Uute Viessmanni lamekollektorite, näiteks Vitosol 100-FM, absorberid muudavad oma omadusi (oma pinnastruktuuri), et kiirata rohkem energiat. Viessmanni vaakumtorukollektorid, näiteks Vitosol 200-TM, lõpetavad teatud kollektoritemperatuurist alates päikeseenergia ülekandmise päikesesüsteemi soojuskandjale. Kasu: päikesesoojussüsteemide planeerimine on lihtsam ja paigalduskoormus väiksem. Selliseid komponente nagu eelpaisunõusid ja stagnatsioonijahuteid ei ole vaja. See suurendab ohutust ja vähendab investeerimiskulusid.
Päikesesoojuse kasutamine ettevõtluses
Päikesesoojussüsteemid on eriti huvipakkuvad selliste ettevõtlusprotsesside jaoks, mis vajavad soojust suhteliselt väikeses koguses. Praegu turul saadaolev kollektoritehnoloogia (välja arvatud kontsentreerivate süsteemide puhul) võimaldab päikeseenergiat kasutada kuni umbes 80-kraadise soojuse tarnimiseks kogu Kesk-Euroopas.
Alternatiivsed lahendused suure nõudluse korral
Mõnes tööstusvaldkonnas on väga kõrge temperatuuriga protsessisoojus hädavajalik. Nende hulka kuuluvad toiduainete, väetiste ja ehitusmaterjalide tootmine, samuti farmaatsiaettevõtted ja haiglad. Suurema küttevajaduse korral on Viessmannil mitmeid lahendusi soojuse, auru, elektri või jahutuse tootmiseks. Energiavarustajatena saab kasutada nii fossiilseid energiaallikaid, nagu nafta ja gaas, kui ka taastuvaid energiaallikaid, nagu puit ja biogaas. Suurte soojuspumpade kasutamine sobib kõige paremini soojuse tootmiseks keskkonnaenergia abil. Elektrienergia ja soojuse samaaegseks tootmiseks sobivad gaasiga töötavad soojus- ja elektrienergia koostootmisseadmed.
Tootevalik
Viessmann pakub laias valikus lamekollektoreid ja vaakumtorukollektoreid, mis pakuvad paindlikke ja individuaalseid lahendusi igale rakendusele.