Soojuse ja elektri koostootmisseadmes ajab gaasimootor generaatorit elektrienergia tootmiseks. Seejuures tekkiv soojus võetakse soojusvaheti kaudu jahutusvedelikust ja heitgaasist välja ning seda saab seejärel kasutada.
Koostootmisüksus - soojus- ja elektrienergia kaubanduslikuks kasutamiseks
Viessmanni väljatöötatud koostootmisseadmed on mõeldud kaubanduslikuks ja munitsipaalkasutuseks. Vastavalt sellele on nad suure jõudlusega ja sobivad kokku tööprotsessidega, et tagada elektri, kütte/jahutuse ja sooja tarbevee turvaline tarnimine. See tähendab, et te ei investeeri mitte ainult suuremasse tõhususse, vaid ka tulevikku.
Vitobloc 200 tootesarja kompaktsed seadmed on kavandatud detsentraliseeritud koostootmisseadmetena, mis on suunatud eelkõige kütmisele. Need suhteliselt väikesed seadmed toodavad elektrienergiat omatarbimiseks. Selle protsessi käigus tekkiv soojus kasutatakse samal ajal peaaegu kadudeta kütteks. Kogu mittevajalik elektrienergia eksporditakse üldkasutatavasse võrku ja elektritootja maksab selle eest tasu.
Miks soojuse ja elektri koostootmisüksus (CHP)?
Suurem osa Saksamaal toodetud elektrienergiast toodetakse kondensatsioonielektrijaamades. See tähendab, et soojusenergia muundatakse elektrienergiaks auruturbiini abil. Kõigi tavapäraste elektrijaamade keskmine kasutegur on umbes 38 protsenti, mis tähendab, et üle 60 protsendi sisendtoodangust läheb kasutamata soojusena keskkonda.
Soojuse ja elektri koostootmisjaam läheb siinkohal veel ühe sammu võrra edasi ja kasutab jäätmesoojust, mis võib suurendada süsteemi üldist tõhusust. Suuremahuliste koostootmissüsteemide puhul toimub see kaugküttetorustike kaudu. Olemasolevas varus on potentsiaal siiski suures osas ammendunud. Lõppkokkuvõttes toimib see ainult siis, kui elektrijaama lähedal on ka suured soojatarbijad, näiteks elamurajoon.
Siinkohal tulebki esile detsentraliseeritud soojus- ja elektrienergia koostootmisjaamade idee, mis on suunatud soojuse tootmiseks. Elektrienergiat toodetakse suhteliselt väikestes üksustes, kus soojuse kõrvalsaadust ei pea samaaegselt transportima pikki vahemaid (mis tooks kaasa soojuskadu), vaid seda saab kasutada otse kohapeal. Samuti ei teki kadusid, mis tulenevad energia jaotamisest.
Detsentraliseeritud energiavarustus soojuse ja elektri koostootmisüksusega
Keskelektrijaamad toodavad tavaliselt ainult elektrit. Kogunev soojus läheb kaduma. Seevastu soojuse ja elektri koostootmine (CHP) kasutab kuni 36 protsenti vähem primaarenergiat, mis tähendab märkimisväärset energiakulude vähenemist.
Koostootmisüksuse struktuur ja funktsioon
Koostootmisüksus koosneb põhiliselt mootorist, sünkroongeneraatorist ja soojusvahetist. Sünkroongeneraator, mida ajendab sisepõlemismootor (ajam), toodab kolmefaasilist vahelduvvoolu sagedusega 50 Hz ja pingega 400 volti, mida tavaliselt kasutatakse kohapeal.
Elektriühenduseks kasutatakse madalpingevõrku (0,4 kV tase). Üldjuhul töötavad koostootmisseadmed paralleelselt elektrivõrguga. Põhimõtteliselt võib neid siiski kasutada ka võrku asendades, kasutades selleks sünkroongeneraatoreid. Üleliigset elektrienergiat võib eksportida elektrivõrku.
Mootor tekitab soojust, mida saab "sisemise jahutuskontuuri" kaudu absorbeerida järjestikku määrdeõlist, mootori jahutusvedelikust ja heitgaasist ning edastada plaatsoojusvaheti kaudu küttesüsteemi.
Seda energia tootmise ja kasutamise süsteemi nimetatakse soojuse ja elektri koostootmiseks (CH P), sest mootori poolt toodetud mehaanilist energiat (võimsus) ja soojusenergiat (soojus), mida mootor annab generaatori käivitamisel, kasutatakse samaaegselt.
Selleks, et koostootmisseadme kasutamine oleks majanduslikult tasuv, peaks seade töötama pidevalt võimalikult kaua. Mida kauem suudab koostootmisseade reaalselt soojust ja energiat süsteemi üle kanda, seda kiiremini tasub see end ära. Mõõtmisel keskendutakse, välja arvatud mõned erandid (näiteks avariitoiteallikad), soojusele. Koostootmisüksus on soojusepõhine.
Püsiv aastane kõver - koostootmisseadme toodangu projekteerimine
Kui vaatame, kuidas aastane soojuse toodang jaotub tavaliselt 12 kuu jooksul (püsiv aastane joon), siis selgub, et koostootmisüksust ei tohiks üle dimensioneerida. Selle soojusvõimsus on arvutatud nii, et soojust saab edasi anda ka madala koormuse ajal.
Selleks, et saavutada vähemalt 4500-tunnine tööaeg, võib eeldada, et soojus- ja elektrienergia koostootmisseadme soojusvõimsus moodustab ligikaudu 20 % katla toodangust, et tagada hoone kütmine.
Kütte poolel töötab koostootmisüksus paralleelselt katlaga. Mõlemad soojusgeneraatorid on ühendatud küttesüsteemi, soojaveekütte või muude soojatarbijate, näiteks basseiniga.
Sõltuvalt hoone tarbimisprofiilist võib olla mõistlik kasutada kütteveepuhvrit, et koostootmismooduli tööaeg oleks võimalikult pikk ja katkematu.
Elektri poolel on esmatähtis katta hoone omatarbimine. Kui rohkem tarbijaid ei ole, siis suunatakse elektrienergia üldkasutatavasse võrku ja makstakse selle eest tasu.
Elektrienergia: omatarbimiseks või võrku eksportimiseks.
Kohapeal kasutamiseks mõeldud elektrienergia toodetakse vastavalt vajadusele kohandatud ühikutes. Vajaduseta jäänud elektrienergia eksporditakse avalikku võrku ja elektritootja maksab selle eest tasu.
Soojus: kasutatakse tõhusalt ja peaaegu kadudeta
Erinevalt keskelektrijaamadest ei lähe soojuse ja elektri koostootmisüksuses toodetud soojus siiski kaduma. Soojus suunatakse soojusvõrku. Koos mõne teise soojusgeneraatoriga, näiteks katlaga, varustatakse hoonet elektri, soojuse ja soojaveega peaaegu kadudeta. Ka jahutusvajadust saab täielikult või osaliselt katta, ühendades selle absorbeeriva jahutusseadmega.
Kuna koostootmisüksus tasub end sisuliselt ära, vähendades elektrivõrgust võetud elektrienergia kogust (ja mitte sisendtasu kaudu), tuleb arvesse võtta ka hoone elektrienergia tarbimist. Vastates kolmele lihtsale küsimusele, saate kiiresti kontrollida, kas Vitobloci koostootmisseadme kasutamine on mõistlik:
- Kas nõutav katla võimsus on üle 60 kW või gaasitarbimine ületab 90000 kWh/a (võrreldes brutokütteväärtusega)?
- Kas aastane energiatarbimine ületab 32000 kWh?
- Kas soojust ja elektrienergiat tarbitakse samaaegselt?
Kui vastus kõigile nendele küsimustele on "jah" ja gaasiliitumine on olemas, tasub koostootmisseadme kasutamist lähemalt uurida.
Vitobloc 200 ja 300 - kompaktsed, vaiksed ja ühendamisvalmis
Vitobloc 300 NG 15 ja Vitobloc 300 NG 20 on kompaktsed, liitumisvalmis seadmed vesijahutusega sünkroongeneraatoritega kolmefaasilise elektrienergia tootmiseks ja vee soojendamiseks. Madala töömüra ja väikese ruumivajaduse tõttu sobivad need nii uusehitus- kui ka moderniseerimisprojektidesse.
Vitobloc 300 koostootmisseadmed sobivad maagaasile, biogaasile, veeldatud naftagaasile ja 20-protsendilisele vesinikule. Integreeritud kondenseerimistehnoloogia võimaldab saavutada kuni 107,3-protsendilise üldhüvitise (Vitobloc 300 tüüp NG 20).
Vitobloc 200 seeria
Viessmanni koostootmisseadmed, nagu Vitobloc 200 tüüp EM-260/390 või Vitobloc 200 tüüp EM-100/167, saavutavad muljetavaldava tõhususe. Seetõttu on Vitobloc 200 CHP-seadmeid eriti lihtne hooldada oma hooldusintervallidega. Mõned neist on integreeritud kondenseerimistehnoloogiaga ja saavutavad seeläbi kuni 95-protsendilise üldise kasuteguri. Lisaks on need kuni 50 protsenti elektriliselt moduleeritud ja neid saab kasutada nii soojus- kui ka võimsusjuhtimisega. Vitobloc 200 koostootmisseadme plussideks on ka ulatuslik tehniline varustus koos elektriarvestiga ja paindlikud ühendused gaasi, suitsugaasi, väljapuhkeõhu ja küttevee jaoks, samuti standardne summutuskapuute, mis vähendab oluliselt töömüra.
Õige partner teie koostootmisüksuse jaoks: Viessmann
Viessmann Kraft-Wäärme-Kopplung GmbH (varem ESS - Energie Systeme & Service GmbH) on Viessmann Groupi koostootmise spetsialist ja kuulub kontserni alates 2008. aastast. Rohkem kui 25-aastase kogemusega selles tootevaldkonnas pakub Viessmann tõhusaid gaasiga töötavaid süsteeme soojuse ja elektri koostootmiseks. Lisaks standardtoodetele toodab ettevõte ka spetsiaalselt klientide individuaalsetele vajadustele kohandatud koostootmisseadmeid.
Koostootmisseadmed - tõhusad gaasiga töötavad süsteemid soojuse ja elektri koostootmiseks
Gaasiga töötavad soojuse ja elektri koostootmisseadmed (CHP) toodavad samaaegselt elektrienergiat ja soojust vastavalt soojuse ja elektri koostootmise põhimõttele. Elektrienergia tootmiseks ajab generaatorit spetsiaalne gaasipõlemismootor, mis on mõeldud raskete töötsüklite jaoks. Need seadmed on sobiva suurusega elamukomplekside ja äritegevuse jaoks. Kütte poolel töötab koostootmisüksus paralleelselt katlaga. Mõlemad soojusgeneraatorid on ühendatud küttesüsteemiga, et toota küttevett või sooja tarbevett.
Viessmanni koostootmisseadmed on meeskonnamängijad. Nad saavutavad oma kõrgeima tõhususe süsteemis, mis on individuaalselt kohandatud vastavatele nõuetele. See algab süsteemitehnoloogiast, näiteks juhtimiskappidest kõrgemate juhtimisfunktsioonide jaoks, ja ulatub kohandatud hoolduslepinguteni.
Tootevalik: kuni 530 kWel ja 660 kWth.
Koostootmisüksus on äärmiselt keskkonnasõbralik: lisaks kuni 36-protsendilisele primaarenergia kokkuhoiule on CO₂-heitmed oluliselt väiksemad võrreldes tavapärase elektri- ja soojatootmisega. Rohkem kui 25-aastase kogemusega selles tootevaldkonnas pakub Viessmann tõhusaid gaasiga töötavaid süsteeme soojuse ja elektri koostootmiseks. Lisaks standardtoodetele toodab ettevõte ka spetsiaalselt klientide individuaalsetele vajadustele kohandatud koostootmisseadmeid.
Kehtivad dokumendid, vormid ja brošüürid allalaadimiseks
Koostootmisseadmete tehnilised andmelehed leiate siit. Täiendavad vormid on saadaval soovi korral. Rääkige oma Viessmanni välitöötaja esindajaga.
Andmed/spetsifikaadid (PDF)
Kõikide Vitobloc CHP-seadmete andmelehed on allalaadimiseks saadaval meie ViBooks andmebaasis.
Üksuse sertifikaat
Tüübispetsiifilised sertifikaadid iga energiatootmisüksuse kohta, mis tõendavad kavandatud energiatootmissüsteemi vastavust käesolevate VDE rakenduseeskirjade nõuetele.